Alternatywne źródła energii - fotowoltaika
KategorieOdnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii w Polsce – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, czy istnieje jakaś alternatywa dla klasycznego pozyskiwania energii? Martwią Cię losy planety i chciałbyś dowiedzieć się, w jaki sposób można przyczynić się do zadbania o jej stan? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, stworzyliśmy ten krótki poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o odnawialnych źródłach energii. Zainteresowany? Jeśli tak, zachęcamy do dalszej lektury.

Czym są odnawialne źródła energii?

Każdy z pewnością choć raz miał styczność z określeniem “odnawialne źródła energii”. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, w końcu tego typu metody z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Mimo to nie wszyscy zdają sobie do końca sprawę z tego, czym konkretnie są odnawialne źródła energii oraz co się do nich zalicza. Jeśli również należysz do tych osób, już spieszymy z pomocą. Otóż odnawialne źródła energii to nic innego jak wykorzystywanie do produkcji energii zasobów, które charakteryzują się tym, że są one w stanie się zregenerować. W dużym skrócie chodzi o to, by używać takich materiałów, których mamy pod dostatkiem, a ich wykorzystywanie przy tym procesie nie będzie się wiązało z długotrwałym deficytem. Jednym z najczęściej wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii jest oczywiście wiatr. Popularne wiatraki stały się na tyle powszechne, że ich widok nikogo już nie dziwi. Kolejnymi niezwykle popularnymi źródłami energii są między innymi:

– słońce (wykorzystywanie głównie w przemyśle fotowoltaicznym);

– woda (prądy morskie oraz rzeczne);

– energia jądrowa w zamkniętym cyklu paliwowym;

– biomasa;

–  biogaz;

– biopłyny.

Ostatnie źródła nie są aż tak często spotykane (zwłaszcza w Polsce), jednak ich użycie jest równie efektywne.

elektrownia wiatrowa

Odnawialne źródła energii jako szansa dla Polski

Jak można łatwo zauważyć, klimat oraz atmosfera ulegają ciągłej zmianie. Eksploatacja surowców, które przyczyniają się do ich pogorszenia, będzie miała nie tylko tragiczne skutki w przyszłości, ale również sprawia, że z każdym dniem tracimy coraz więcej tego typu materiałów. Doskonałym przykładem na to, że używanie odnawialnych źródeł energii jest jedynym rozwiązaniem, które jest w stanie działać na wysoką skalę, są skutki spowodowane masowym używaniem węgla. Od lat wiadomo, że węgiel nie należy do najlepszych materiałów, zarówno jeśli chodzi o zdrowie Polaków, jak i o jego zastosowanie. Unia Europejska postawiła sobie za cel uzyskanie minimum 32% energii ze źródeł odnawialnych do 2032 roku. Oznacza to, że w ciągu następnych kilku lat, państwa członkowskie UE, muszą dążyć do tego, by jak najbardziej wyeliminować tradycyjne źródła energii i zastąpić je tymi odnawialnymi. Co to oznacza dla Polski? Przede wszystkim należy jasno zaznaczyć, że źródła odnawialne to ogromna oszczędność pieniędzy. Jak to możliwe? Otóż początkowe inwestycje, związane między innymi z instalacją paneli fotowoltaicznych czy też budową elektrowni, mogą okazać się  naprawdę kosztowne, jednak już po kilku latach, pieniądze, które zostały włożone w to przedsięwzięcie, zwracają się, a co więcej, są w stanie generować również całkiem spore zyski. Dla budżetu państwa jest to prawdziwa żyła złota.

Odnawialne źródła energii – udział w Polskiej energetyce

Choć źródła energii odnawialnej w Polsce stają się coraz bardziej popularne, to ich procentowy udział w całej produkcji energii wciąż nie wygląda obiecująco. Na daną chwilę Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w całej UE (za rok 2020 procentowy udział wyprodukowanego energii z odnawialnych źródeł wynosił około 15%). Pokrzepiającą wiadomością jest fakt, że na inwestycje w odnawialne źródła energii decyduje się coraz więcej prywatnych inwestorów. Duży wpływ na to mogą mieć między innymi liczne dofinansowania na poszczególne sektory (między innymi na instalację paneli fotowoltaicznych). Wyżej wspomniane dofinansowania dotyczą zarówno osób fizycznych, jak i firm.

Zbiornik na deszczówkę

Zalety alternatywnych źródeł energii

Jak łatwo można się domyślić, zalet tego typu rozwiązań jest naprawdę bardzo wiele. Jednym z najczęściej wymienianych plusów wynikających z używania energii odnawialnej jest oczywiście to, że jest ona znacznie mniej szkodliwa, zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla zdrowia ludzi. Kolejną zaletą, o której trzeba wspomnieć, jest to, że dzięki energii ze źródeł odnawialnych, można nie tylko zaoszczędzić, ale przede wszystkim zarobić (informacja ważna przede wszystkim dla prywatnych inwestorów).

Podsumowanie

Jak widzisz, energia odnawialna to przyszłość zarówno dla Polski, jak i pozostałych krajów. Choć o pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych mówi się coraz więcej, rzeczywisty procentowy udział alternatywnej energii jest niestety wciąż bardzo niski. Sytuacja ta poprawia się jednak w bardzo szybkim tempie przede wszystkim ze względu na zysk płynący z tego typu rozwiązań. Jeśli zatem zastanawiasz się nad zainwestowaniem w odnawialne źródła energii, nie czekaj ani chwili dłużej.