Czym jest ekologia
KategorieEkologia dla każdego

Co to jest ekologia?

Martwi Cię obecny stan naszej planety? Masz dość stale zmieniającego się klimatu i wciąż rosnącej temperatury? Zastanawiasz się, jak możesz temu zaradzić? Jeśli Twoja odpowiedź na przynajmniej jedno pytanie była twierdząca, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, czym jest ekologia.

Co oznacza słowo ekologia?

Z pewnością niejednokrotnie spotkałeś się z określeniem, że coś jest “ekologiczne”, jednak co oznacza słowo ekologia? Otóż ekologia, jak sama nazwa wskazuje (eko, czyli dom/planeta oraz logos, czyli nauka), jest to dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem funkcjonowania przyrody, a także oddziaływaniem zachodzącym pomiędzy organizmami oraz pomiędzy organizmem a środowiskiem. Wiele osób często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważnym oraz złożonym zagadnieniem jest sama ekologia, jednocześnie ignorując, a czasem nawet celowo pomijając jej znaczenie w życiu codziennym. Warto jest jednak w jasny sposób zaznaczyć, że to właśnie dzięki badaczom, którzy na co dzień zajmują się kwestiami związanymi z ekologią, dziś wiemy tak dużo na temat ziemi. Sama dziedzina, jaką jest wyżej wspomniana ekologia, kwalifikuje się jako odłam nauk przyrodniczych lub też biologicznych, jest to bowiem niezwykle szerokie zagadnienie, które nie ogranicza się do ściśle określonych ram. 

Czym ekologia jest w rzeczywistości?

Gdy wiesz już, co oznacza termin ekologia, czas przejść do praktyki. Zacznijmy od tego, po co jest ekologia. Otóż ekologia jest to nauka, która bardzo wiele jest w stanie powiedzieć nam o świecie, w którym żyjemy. W dużym skrócie, to właśnie dzięki ekologii powszechnie wiadomo, czym jest łańcuch pokarmowy oraz w jaki sposób on działa u poszczególne gatunków. Co ciekawe wszelkie kierunki przyrodnicze czerpią wiedzę od siebie nawzajem – śmiało można zatem stwierdzić, że dzięki wiedzy oraz szerokim badaniom przeprowadzonym przez ekologów, biologia oraz inne powiązane dziedziny nauki są tak dobrze rozwinięte. Tak jak wspomnieliśmy, samo pojęcie ekologii nie jest jednoznaczne oraz bardzo się rozwija, świat jest bowiem zagadką, która codziennie da się odkrywać na nowo. Każdy nowy eksperyment, a także udowodniona teoria powoduje jedynie dalszą chęć eksploatowania oraz odkrywania świata. Warto jednak pamiętać, że ekologia jest kierunkiem, który niejako stoi na straży bezpieczeństwa przyrody. Oznacza to, że aby nazwać coś rozwiązaniem “ekologicznym”, należy znać umiar pomiędzy odkrywaniem a pozostawieniem czegoś pod przysłowiowym czujnym okiem matki natury. 

Różne podejścia do definicji ekologii

Choć odpowiedzieliśmy już na pytanie, czym jest ekologia oraz poznaliśmy definicję tego słowa, warto wiedzieć, że istnieje wiele podejść do słowa “ekologia” oraz do pojmowania jego definicji. Od czego zatem warto zacząć? Cóż, ile osób tyle opinii, rozważając jednak wspomniany aspekt, należy kierować się przede wszystkim uargumentowanym zdaniem ekspertów. Skąd wiedzieć, która wypowiedź jest godna uwagi? To zadanie z pewnością wymaga researchu, a także znajomości tematu. Ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy ma czas na dokładne przeszukiwanie źródeł, by dowiedzieć się, jakie są podejścia do definicji ekologii, przedstawimy Ci je w bardzo dużym skrócie.

Jednym z najczęściej spotykanym podejściem do ekologii jest pojmowanie tego określenia jako synonimu słowa “zdrowy”. Dajmy na to jeśli ktoś mówi o żywności ekologicznej, w domyśle mamy to, że jedzenie to jest zdrowsze, a co za tym idzie również lepsze od tradycyjnej żywności. Tak samo jest ze sprzętem AGD, a nawet z samochodami. Inne podejście do słowa ekologia, polega przede wszystkim na postrzeganiu ekologii jako dbałość o przyrodę oraz środowisko naturalne. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, słowo to jest nacechowane bardzo pozytywnie.

Działy ekologii

Wśród nauki, jaką jest ekologia, wyróżnia się bardzo wiele działów. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi: 

Ekologia społeczna

–  polega na przeniesieniu danego gatunki do miejsca, w którym nie występuje naturalnie oraz obserwowaniu jego zachowania i procesu jego przystosowania się do nowych warunków. 

Ekologia populacyjna

– polega na badaniu liczby danego gatunku lub też określonej populacji. 

Ekologia behawioralna

– polega na zdobywaniu wiedzy na temat zachowania danych gatunków organizmów żywych w innych/nowych warunkach (jest ona ściśle powiązana z ekologią społeczną, a także populacyjną). 

Warto uczyć dzieci ekologii oraz ekologicznych zachowań przez bardzo prozaiczne czynności: segregację odpadów, troskę o czystość najbliższego otoczenia, racjonalne gospodarowanie wodą, wyłączanie światła, przedkładanie transportu publicznego nad środki osobiste, itp. Bo naturalne środowisko to nasz wspólny dom, o który wszyscy musimy się troszczyć.